გიმნაზია „აია-ჯესსის“ მოსწავლეები 10 დღის განმავლობაში მოხალისეობდნენ ესპანეთში
გიმნაზია „აია-ჯესსის“ მოსწავლეები იტალიელ, გერმანელ, ბელგიელ და ლატვიელ ახალგაზრდებთან ერთად 10 დღის განმავლობაში მოხალისეობდნენ ესპანეთში, კერძოდ გრანადაში დაფუძნებული ფონდისთვის, რომელიც სოციალურად დაუცველების, ახალგაზრდა ემიგრანტებისა და საზოგადოებისგან გარიყული მოზარდების, დედებისა და ბავშვების თავშესაფარი და მომავალი ინტეგრაციის საწყისი წერტილია.
სოციალური, სამოქალაქო და გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობით აღსავსე აიაჯესსელებმა შეისწავლეს ხელსაქმე: კერვა, კერამიკაზე მუშაობა ხალიჩების, წიგნაკების დამზადება რესურსების გადამუშავება და ნარჩენების ხელახალი გამოყენება დაამზადეს ნივთები ფონდის მიერ შექმნილი საქველმოქმედო მაღაზიისთვის, მოუარეს ბოსტანს ისწავლეს მზის ენერგიაზე მომუშავე სამზარეულოში ფუსფუსი და მაცხოვრებლებს ქართული კერძებითაც გაუმასპინძლდნენ.
მოხალისეობრივი პროექტები მოსწავლეებში ავითარებს პრობლემების გადაჭრის, გუნდური მუშაობისა და კომუნიკაციის უნარებს, რაც ძერწავს არა მხოლოდ აკადემიურად წარჩინებულ, ამავდროულად, თანამგრძნობ, მაღალი ემოციური ინტელექტის მქონე, ძლიერ პიროვნებებს, რომლებიც აქტიურად არიან ჩართული მსოფლიოში მიმდინარე პოზიტიურ ცვლილებებში.