როგორია უცხოეთში მიღებული განათლების საქართველოში აღიარების პროცედურა და ვინ თავისუფლდება საფასურის გადახდისგან
EDU.ARIS.GE-ს არაერთი მშობელი წერს და ინტერესდება, თუ როგორ მოიქცეს, როდესაც სკოლის მოსწავლე ერთი ან ორი წლით საზღვარგარეთ ყოფნის გამო, იქაურ სკოლაში იღებდა განათლებას და ახლა, სამშობლოში დაბრუნების შემდეგ, მშობლიურ სკოლაში სურს სწავლის გაგრძელება.
ვიდრე სხვადასხვა საფეხურზე განათლების აღიარების ფორმასა და პროცედურებს დეტალურად გაგაცნობთ, გეტყვით, რომ ზემოაღნიშნული მაგალითის შემთხვევაში, მოსწავლემ უპირველესად იმ სკოლას უნდა მიმართოს, სადაც სწავლის გაგრძელება აქვს გადაწყვეტილი. შემდეგი საფეხური ქვეყნის ფარგლებს გარეთ მიღებული განათლების აღიარებაა, რომელსაც განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს.
პროცედურა
უცხოეთში მიღებული განათლების აღიარების მიზნით, ცენტრი ამოწმებს გაცემულია თუ არა საგანმანათლებლო დოკუმენტი იმ პირის სახელზე, რომელიც მითითებულია ამ დოკუმენტში, და არის თუ არა დოკუმენტის გამცემი საგანმანათლებლო დაწესებულება აღიარებული იმ ქვეყნის კანონმდებლობით, სადაც ეს დაწესებულება ახორციელებს საგანმანათლებლო საქმიანობას (ნამდვილობის დადასტურება) და ადგენს საგანმანათლებლო დოკუმენტში ასახული კვალიფიკაციის ან სწავლის პერიოდში მიღწეული სწავლის შედეგების საქართველოში არსებულ კვალიფიკაციებთან შესაბამისობას.
აღიარებას ექვემდებარება: ზოგადი განათლება, პროფესიული განათლება და უმაღლესი განათლება.
აღიარებას არ ექვემდებარება: სკოლამდელი განათლება (საბავშვო ბაღი), რეზიდენტურაში მიღებული განათლება და საქართველოს საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ ცენტრისგან მიღებული თანხმობით განხორციელებული გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში მიღებული განათლება.
რა დოკუმენტაციას წარადგენთ აღიარებისთვის და როგორია საფასურები:
1. განცხადება – განცხადების ფორმა
2. განმცხადებლის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (უცხო ქვეყნის მოქალაქის პასპორტის ასლის სანოტარო წესით დამოწმებული თარგმანი);
3. სხვა პირის მიერ განცხადების წარმოდგენის შემთხვევაში, უფლებამოსილების დამადასტურებელი დოკუმენტი (მინდობილობა);
4. მშობლის მიერ განცხადების წარმოდგენის შემთხვევაში, არასრულწლოვანი შვილის დაბადების მოწმობის სანოტარო წესით დამოწმებული ასლი;
5. საგანმანათლებლო დოკუმენტის* ასლის სანოტარო წესით დამოწმებული თარგმანი; (უმაღლესი განათლების აღიარების მოთხოვნისას წარმოდგენილი საგანმანათლებლო დოკუმენტი უნდა უნდა შეიცავდეს ინფორმაციას უცხოეთში უმაღლესი განათლების მიღების ფორმაზე)
6. საფასურის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი. უცხოეთში მიღებული განათლების აღიარებისათვის – 40 ლარი ჩვეულებრივი წარმოება (ერთი თვე); დაჩქარებული წარმოება 15 სამუშაო დღე – 80 ლარი; 5 სამუშაო დღე – 120 ლარი; 1 სამუშაო დღე 250 ლარი; (ელექტრონული გადახდა).
ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის შესაბამისად, ადმინისტრაციული წარმოების ვადის დინება იწყება განაცხადის შემოტანიდან მეორე სამუშაო დღეს, შესაბამისად:
– ერთ დღიანი დაჩქარებული წარმოება (250 ლარი) დაიწყება განცხადების შემოტანიდან მომდევნო სამუშაო დღეს და მოქალაქე დოკუმენტის გატანას შეძლებს მესამე სამუშაო დღის 09:00 საათიდან.
– ხუთ დღიანი დაჩქარებული წარმოება (120 ლარი) დაიწყება განცხადების შემოტანიდან მომდევნო სამუშაო დღეს და მოქლაქე დოკუმენტის გატანას შეძლებს მეშვიდე სამუშაო დღის დილის 09:00 საათიდან.
– თხუთმეტ დღიანი დაჩქარებული წარმოება (80 ლარი) დაიწყება განცხადების შემოტანიდან მომდევნო სამუშაო დღეს და მოქალაქე დოკუმენტის გატანას შეძლებს მე-17 სამუშაო დღის დილის 09:00 საათიადნ.
– 1 თვიანი ჩვეულებრივი წარმოება (40 ლარი) დაიწყება განცხადების შემოტანიდან მომდევნო სამუშაო დღეს და მოქალაქე დოკუმენტს გაიტანს 30 კალენდარული დღის მომდევნო სამუშაო დღეს.
აუცილებელია, რომ გადახდისას დანიშნულების ველში მიუთითოთ იმ პირის სახელი, გვარი პირადი/პასპორტის ნომერი, ვისაც ცენტრმა უნდა გაუწიოს მომსახურება (საგანმანათლებლო დოკუმენტების მფლობელის).
7. საფოსტო მომსახურებით სარგებლობის შემთხვევაში მომსახურების საფასურს ემატება 5 ლარი.
8. იმ შემთხვევაში, თუ უცხო ქვეყნის შესაბამისი ორგანო , რომელსაც გააჩნია აღიარების ან ინფორმაციის გაცემის უფლებამოსილება და ითხოვს შესაბამისის საფასურის გადახდას, ცენტრში წარდგენილი უნდა იქნეს ამ საფასურის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
9. მიმღები საგანმანათლებლო დაწესებულების დასკვნა უცხოეთში სწავლის პერიოდში მიღებული განათლების შესაბამისობის შესახებ.
10. უკრაინაში მიღებული განათლების აღიარების შემთხვევაში, პიროვნებამ უნდა შეავსოს პერსონალური მონაცემების გაცემაზე თანხმობის ფორმა.
საჭირო საგანმანათლებლო დოკუმენტები:
- საშუალო (სრული) ზოგადი განათლების ატესტატი და მისი დანართი; საბაზო განათლების ატესტატი და მისი დანართი; დაწყებითი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი (შეფასებათა უწყისი);
- პროფესიული დიპლომი და მისი დანართი, შეფასებათა უწყისი;
- უმაღლესი განათლების დიპლომი და მისი დანართი, შეფასებთა უწყისი;
- მინიჭებული აკადემიური კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
ხაზინაში თანხების ჩარიცხვისათვის საჭირო რეკვიზიტები: